نیکسایت

با تاریخچه بیلیارد آشنا شوید

تاریخچه پیدایش ورزش بیلیارد

در قرن پانزدهم خاندان سلطنتی فرانسه بازی را روی چمن و با گرز و گوی انجام می دادند.بعدها در قرن نوزدهم شکل تغییر یافته آن روی میزی از جنس چوب بلوط با پارچه سبز رنگ توسط لوییز 
ایکس ارائه گردید که رنگ سبز پارچه تداعی رنگ چمن بود.

این بازی در ارتش بریتانیا طرفداران زیادی پیدا کرد و ژان رابرتز در اواخر دهه 1800 طی سفرهایی به هند،استرالیا،نیوزلند ،آفریقای جنوبی و آمریکا این بازی را که بیلیارد نامیده می شد گسترش داد.

در واقع بیلیاد تغییر شکل یافته بازی هایی نظیر چوگان و هاکی روی چمن بود که هردو بین نظامیان بسیار پرطرفدار بودند.با رواج یافتن بیلیارد از اهمیت این دو بازی کاسته شد و حتی در سالهایی این 

  

بازی ها بالاخص چوگان ایرانی و هندی به فراموشی سپرده شدند.

اولین خط تولید میز بیلیارد خارج از فرانسه در هند و تحت نظر ماهاراجه جیپور راه اندازی گردید.سربازان انگلیسی ساکن هند از طرفداران جدی این ورزش و بازی جدید بودند.

در هر حال امروزه بیلیارد نه به عنوان یک سرگرمی و بازی بلکه به صورت یک ورزش شناخته می شود. یک بازیکن در طول چند گیم پیاپی گاها نزدیک به 3 کیلومتر اطراف میز پیاده روی ومی کند و ساعتها به صورت ایستاده بازی را دنبال می کند .

به طور معمول هر بازیکن در هر گیم حدود 600 متر راه می رود همچنین برای زدن کیوبال(توپ سفید) باید دست مقابل به صورت کشیده روی میز قرارگیرد که خود حرکت کششی مناسبی برای عضلات دست،سرشانه ،کمر و پاها محسوب می گردد.


این بازی همچون بازی شطرنج یک بازی فکری است که نیاز به تمرکز و حافظه قوی دارد از این رو برای تقویت حافظه و تمرین آرامش و تمرکز بسیار مفید است]

در اوایل قرن بیستم این ورزش سازمان دهی شده و تشکیلات خاص خود را پیدا کرد و در قالب یک فدراسیون به جامعه ورزشی معرفی شد.در این راستا مسابقاتی در عرصه قهرمانی جهان طراحی و برگزار شدند که امروزه از اهمیت بالایی برخوردارند.

به هر حال ورزش بیلیارد دارای فدراسیونی به قدمت 40 سال است و قرار است در آینده نزدیک به عنوان یک رشته ورزشی در قالب مسابقات المپیک وارد شود. کنفدراسیون آسیا نیز با 28 عضو در حال حاضر فعالیت گسترده ای در سطح آسیا دارد و مقر آن در بنگلادش است.

جهت کسب اطلاعات در مورد انواع بازی بیلیارد به وبلاگ بیلیارد ۱ مراجعه نمایید.